Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Lazecký

22. 5. 2012

NÁVŠTĚVA U CHOVATELE

BUDOUCNOST ČESKÝCH NÁRODNÍCH PLEMEN DRŮBEŽE
NENÍ LHOSTEJNÁ ANI MLADŠÍ GENERACI CHOVATELŮ

MEZI PÁVY, SLEPICEMI,
PERLIČKAMI A KRŮTAMI

 Neomezuje se na jedno plemeno, ale ani na jeden živočišný druh. Na pozemku, který se rozprostírá kolem jeho chovatelského zařízení, se to živými tvory jen hemží. K vidění jsou pávi korunkatí modří, bílí, černokřídlí a strakatí, české slepice koroptví, zdrobnělé české slepice zlaté kropenaté, stříbrné kropenaté i oranžové kropenaté, rousné zakrslé slepice porcelánové, perličky divoké s úplným perlením i bílé s úplným perlením, krůty české šedě divoké bíle lemované a krůty standardní modré. Řeč je o členovi ZO ČSCH Klimkovice a Klubu chovatelů českých plemen slepic VÁCLAVU LAZECKÉM ze Zbyslavic, z obce ležící nedaleko Klimkovic na Ostravsku.   

JAKO NA BĚŽÍCÍM PÁSU

Zálibu v chovu drobného zvířectva si Václav Lazecký pěstuje odmalička, doma vždy rád pomáhal s užitkovým chovem. Pak přišla devadesátá léta minulého století a rozhodnutí začít se samostatným chovem. Prvními jedinci byly zdrobnělé velsumky rezavě koroptví. Záhy nastalo rozšiřování chovu drůbeže a sbírání zkušeností s chovem různých plemen a barevných rázů. Kromě zdrobnělých velsumek rezavě koroptvích a kromě zvířat chovaných v současné době se tak v chovu Václava Lazeckého objevili i antverpští vousáči křepelčí, holandské chocholaté slepice i zdrobnělé holandské chocholaté slepice bílé, černé i modré s lemy (všechny s bílým chocholem), holokrčky bílé, černé a krahujcovité, hempšírky měděně červené, brahmánky koroptví vlnité a rousné zakrslé slepice šedě porcelánové, žluté bíle tečkované, zlatokrké i černé bíle skvrnité.

FAVORITY SE STALI PÁVI A „ČEŠKY“

Myslím si, že každý chovatel, který chová více druhů zvířat či více plemen nebo barevných rázů, mezi nimi má své favority. U mě to jsou jednoznačně pávi a zdrobnělé české slepice. Ostatní zvířata mám především pro užitek nebo pro zpestření,“ prozrazuje Václav Lazecký. Není proto divu, že jeho chov pávů čítá čtyřiadvacet chovných jedinců a že na výstavách většinou prezentuje zdrobnělé české slepice, ačkoliv občas, především na výstavách v okolí, předvede také rousné zakrslé slepice porcelánové. Drůbež Václava Lazeckého bývá k vidění nejen na výstavních akcích v okolí jeho bydliště, ale také na klubových akcích, celostátních výstavách, Výstavách Moravy a Slezska či na evropských výstavách.  

REGENERACE ČESKÝCH SLEPIC KOROPTVÍCH A ŠLECHTĚNÍ RŮZNÝCH BAREVNÝCH RÁZŮ ZDROBNĚLÝCH ČESKÝCH SLEPIC

 Václav Lazecký si oblíbil česká národní plemena drůbeže. Svědčí o tom jeho snahy o regeneraci českých slepic koroptvích a o šlechtění různých barevných rázů zdrobnělých českých slepic. „Co se týče regenerace českých slepic koroptvích, nejdříve jsem získal od bývalého předsedy Klubu chovatelů českých plemen slepic Ing. Miloslava Pirkla násadová vejce. Z vylíhnutých kuřat mi zůstali jen dva kohouti, proto jsem si další zvířata přivezl od Zdeňka Bašeho. Na Evropské výstavě v Praze jsem si pořídil drentské slepice koroptví a dánské slepice koroptví, pomocí nichž pokračuji v regeneraci.
U zdrobnělých českých slepic jsem začínal se zlatými kropenatými od Ing. Karla Knapa. Spářil jsem je se zdrobnělými východofrískými racky stříbrnými černě vločkovanými. V potomstvu se objevily zdrobnělé české slepice oranžové kropenaté, z nichž jsem vybral k opětovnému spáření se zdrobnělými východofrískými racky stříbrnými černě vločkovanými světlejší jedince. V potomstvu jsem získal kýžené zdrobnělé české slepice stříbrné kropenaté,“ popisuje. V současnosti se chov zdrobnělých českých slepic Václava Lazeckého skládá ze zlatých kropenatých, stříbrných kropenatých a oranžových kropenatých. Zdrobnělé české slepice oranžové kropenaté prošlechťuje i přesto, že tento barevný ráz není u českých slepic v novém Vzorníku plemen drůbeže uveden.

Šlechtitelské postupy Václava Lazeckého se zdají být úspěšné. Kupříkladu jím vystavované zdrobnělé české slepice stříbrné kropenaté bývají při hodnocení běžně zařazovány do třídy Velmi dobrý.

 STÁLE JE CO PROŠLECHŤOVAT

 Přestože se Václavu Lazeckému povedlo díky jeho šlechtitelským postupům získat slušnou základnu jak českých slepic koroptvích, tak zdrobnělých českých slepic tří barevných rázů, tvrdí, že stále má co zlepšovat: „U zdrobnělých českých slepic bych chtěl postupně eliminovat vady jako užší ocas, delší nohy nebo nepravidelně řezané zuby na hřebeni, ale také hrubší strukturu hřebene u kohoutů. Také se zaměřuji na kresbu a barvu běháků, která občas bývá nazelenalá. U českých slepic koroptvích se potýkám s probělenými ušnicemi, se zlatými lemy per a nižší hmotností, což je pozůstatek po jedincích použitých v regeneračním postupu,“ uvádí Václav Lazecký. 

Pokud si někdo vytyčí nízké cíle, povětšinou jich dosahuje snadno.
Pokud si ovšem někdo posadí laťku výš, je jeho cesta k úspěchu složitější.
Václav Lazecký se vydal ve svém hobby po náročnější trase a o to větší je jeho radost z každého úspěšného odchovu, z každého pokroku v prošlechťování či z každého slušného ocenění získaného na výstavě.

Václav Lazecký se svým kohoutem zdrobnělé české slepice stříbrné kropenaté

1.jpg  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdrobnělé české slepice patří k favoritům Václava Lazeckého. Snaží se prošlechťovat jejich tři barevné rázy:

zlatý kropenatý                                                 stříbrný kropenatý

2.jpg 3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

oranžový kropenatý                                        

4.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeden z chovných kohoutů zdrobnělé české slepice stříbrné kropenaté, kterého má ve svém chovu Václav Lazecký

5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Při prošlechťování zdrobnělých českých slepic se Václav Lazecký zaměřuje také na hřeben. Z detailního záběru je patrné, že hřeben má požadovaný počet správně řezaných zubů, ovšem mohl by být jemnější.

6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kohout rousné zakrslé slepice porcelánové z vlastního chovu

7.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krocan , jenž je představitelem plemene krůta česká a jeho šedě divokého bíle lemovaného barevného rázu

8.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Václav Lazecký nedá dopustit na své pávy korunkaté. Na snímku je zachycen jeden z jeho chovných jedinců bílého zbarvení.

9.jpg