Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstava Klimkovice 2011

5. 4. 2012

Výstava Klimkovice

 

       Konečně jsme se dočkali tolik očekávaného chovatelského svátku v  Klimkovicích. Týdenní přípravy, při kterých se převážely u skládaly klece z našeho  fundusu, ale i klece zapůjčené od spřátelených organizací v Polance  Jistebníku jsou u konce.  Zabíjačka, která je součástí každé naši výstavy je  zpracována do výrobků, kolektiv naší kuchyně pod vedením přítele Štverky je  připraven splnit každé přání hladových či žíznivých návštěvníků. A už  tady  čtvrteční odpoledne. Obloha mírně zachmuřena, ale zdá se, že  mraky na obloze jsou nám příznivě nakloněny.

 Přijíždějí první vystavovatelé a výstavní klece se začínají úspěšně zaplňovat.

 

     V loňském roce naše organizace uspořádala okresní výstavu holubů  spojenou se speciální výstavou barevnohlávků. V letošním roce jsme byli  okresním výborem v Ostravě požádáni o uspořádání okresní výstavy v  odbornostech holubi, králíci a drůbež. Po poradě s našimi členy jsme si  řekli, že  jdeme do toho.

 

      Aby to nebylo až tak jednoduché, přišel jsem s návrhem uspořádat  speciální výstavu českých plemen rejdičů. Tato plemena, ač jsou naše národní, ke škodě našeho chovatelství nebývají příliš často k vidění a na řadě místních, či oblastních výstav na ně nenarazíte vůbec. Smyslem takovéto   speciální expozice bylo ukázat chovatelské veřejnosti jaké možnosti a  podotýkám i nevyužité možnosti chov českých plemen rejdičů nabízí.

    Posuzování  českých plemen rejdičů probíhalo za přítomnosti chovatelů, kterým byly u  každého holuba vysvětleny přednosti a vady každého jednotlivce. Myslím, že takovýto  otevřený způsob posuzování byl všemi zúčastněnými vystavovateli velmi  příznivě  hodnocen a uvítán. Mnohým chovatelům ukázal jakým směrem  by se měli dále ubírat  ve svém chovatelském snažení, na které nedostatky a jejich odstranění by se  měli soustředit. Vystaveno a posouzeno bylo 42 českých rejdičů, 24  pražských rejdičů krátkozobých a 4 pražští rejdiči středozobí. Další české  rejdiče bylo možno vidět v propagační voliéře,

 

     Ale vraťme se zpět k okresní výstavě. V odbornosti holubů byla udělena  nejkrásnější kolekce výstavy na ostravské bagdety přítele Josefa Stanislava.

 Titul nejlepší kolekce rejdičů obhájil stejně jako v loňském roce na pražské  rejdiče krátkozobé žluté plnobarevné přítel Josef  Ručka. Titul nejlepší kolekce  českých rejdičů byl udělen kolekci stříbřitých pruhových přítele Vajse.

 Šampiónem výstavy se stal bílý king přítele Karla Vinceho. Uděleny byly i další  čestné ceny nejlepším jednotlivcům, kteří byli  vynikajícími typickými  představiteli svého plemene. Holubi byli zodpovědně posouzeni kolektivem  posuzovatelů ve složení Ing. Gajda, Ing. Stein, Wieder a Kuras.

      V expozici drůbeže bylo vystaveno 54 voliér drůbeže z nichž 12 voliér tvořila vodní drůbež.  Nejlepší kolekci výstavy byly poctěny kachny Kajugy mladého chovatele Tomáše Chrobáka a nejlepším jednotlivecem byl vybrán kohout  zakrslé australky černé přítele Palma. Celkem bylo u drůbeže uděleno dalších devět čestných cen. Ke zpestřením expozice drůbeže patřily araukany v pěti barevných rázech Josefa Lineta, hedvábničky  Radomíra Štverky a málo chované velké sultánky a paduánky  Václava Lazeckého.  Pestrá paleta plemen a barevných rázů drůbeže byla návštěvníky velmi kladně hodnocena.

     Králíků se nám sešlo 158 ks. Vítěznou kolekci obdržel Radim Boháč na své činčily malé. Vítězným králíkem výstavy a zároveň nejlepším králíkem mladého chovatele byl poctěn hermelín červenooký  Tomáše Chrobáka, který se zároveň stal nejúspěšnějším vystavovatelem celé Klimkovické výstavy. Dále bylo na králíky uděleno dalších deset čestných cen.

Škoda jen, že králíků nebylo vystaveno více.

 

      Páteční odpoledne po posouzení pokračovalo otevřením výstavy pro  veřejnost a na programu  byla i zakládající schůze Klubu chovatelů plemen  českých rejdičů, která se uskutečnila v zámeckém altánku místního parku  jako veřejně přístupná. Za UOK se ji zúčastnil její předseda Pavel Wieder.

 Jako čestný host se ji zúčastnil i jeden z nestorů chovu pražských  krátkozobých rejdičů pan Pizlo.

      Bezprostředně  po ukončení ustavující schůze nově vzniklého chovatelského klubu  následovala beseda s předsedou UOK Pavlem Wiederem, který přítomné seznámil  s aktuálním chovatelským děním u nás, ale i s chystanou mezinárodní akcí v polských Kielcích.Věřím, že více o možnostech účasti na této národní poslké výstavě výletků se dozvíte na stránkách Chovatele, ale i na internetových stránkách Klubu chovatelů holubů slezských plemen www.barevnohlavek.estranky.cz , či na stránkách nově vzniklého Klubu chovatelů holubů českých plemen rejdičů.

 

      Výstavu za velmi příznivého počasí navštívilo za sobotu takřka 700 dospělých návštěvníků a nespočet dětí. Klimkovické výstavy jsou pořádány od samotného vzniku místní organizace, tj. od roku 1966. V letošním roce si tak připomeneme 45 let  vzniku organizace Proto dárek v podobě úspěšné okresní výstavy je tou nejlepší odměnou pro místní  chovatele a obyvatele  města.

V posledních letech jsou výstavy drobného zvířectva nedílnou součástí Klimkovického jarmarku, který je v okolí velmi oblíben. Pokud jste ho ještě nenavštívili spolu s naší výstavou, příležitost budete mít v příštím roce opět v druhém týdnu v září. Již teď jste srdečně zváni.

 

 

 

Ing. Gerhard Stein

Radim Boháč